Zespół Szkół im. Stanisława Pigonia w Medyni Łańcuckiej

Materiały na lekcje informatyki

FOTO + TEKST W KOLUMNACH - ćwiczenia


Co trzeba zrobić?


Stwórz w edytorze np. Libre Office / Dokument tekstowy dokument o nazwie referat, w następujący sposób:


1. Wybierz sobie jeden z podanych niżej artykułów


2. W edytorze stwórz tytuł artykułu (duże fonty).


3. Dodaj pod tytułem pustą linię, a wybrany tekst skopiuj i wklej do swojego artykułu. Dokonaj pełnego justowania.


4. Ustaw kursor w pustej linii pomiędzy tytułem a resztą tekstu i dokonaj podziału sekcji - (górne menu / Wstaw / Sekcja).


5. Zaznacz cały tekst artykułu (bez tytułu) i dokonaj podziału na dwie kolumny (górne menu / Format / Kolumny) - ustaw odstęp na 0,4 - 0,5 cm.


6. Sam (-a) znajdź przez google.pl zdjęcia do swojego artykułu (kilka), skopiuj je i wklej, (niektóre zmniejsz do około pół kolumny) i umieść w odpowiednim miejscu artykułu.


7. Kliknij na zdjęciu PRAWYM klawiszem myszy i wybierz Opływanie/Opływanie optymalne.


8. Kliknij na zdjęciu PRAWYM klawiszem myszy i wybierz Właściwości;Opływanie tekstu i ustaw odległości zdjęcia od tekstu na około 0,3-0,4 cm.


9. Gotowy artykuł zapisz pod nazwą referat-imię i nazwisko.


Oto przykłady gotowych dokumentów:


Co podlega ocenie?


- artykuł ma się zmieœcić na jednej stronie,

- ma posiadać wyraźny tytuł i tekst w dwóch kolumnach,

- ma mieć przynajmniej trzy zdjęcia, przy czym przynajmniej jedno na całą szerokoœć kolumny, a przynajmniej jedno na około połowę kolumny,

- zdjęcia mają ilustrować tekst,

- ma być w pełni wyjustowany (czyli równy tekst przy lewym i prawym marginesie kolumny),

- ma ogólnie ładnie wyglądać.


Gotowe teksty do artykułu (wybierz jeden):


MAGICZNA MOC CZARNEGO BZU Czarny bez nie tylko zwalczy gorączkę i złagodzi kaszel, ale dodatkowo dzięki dużej ilości witamin i soli mineralnych wzmocni organizm, który szybciej upora się z infekcją. Czarny bez, ze względu na swoje właściwości lecznicze, jest w medycynie ludowej wykorzystywany od wieków. Krzaki czarnego bzu często tak silnie się rozrastają, że przypominają drzewa. Ich drobne, białe kwiaty zebrane w baldachy są bardzo ozdobne, ale mają raczej nieprzyjemny zapach. Także owoce czarnofioletowe, soczyste jagody nie zachwycają smakiem. A mimo to zarówno kwiaty, jak i owoce czarnego bzu należą do najcenniejszych surowców zielarskich. Czarny bez: właściwości lecznicze kwiatów i owoców Kwiaty czarnego bzu zawierają dużo flawonoidów i kwasów fenolowych, a ponadto kwasy organiczne, sterole, olejek, garbniki, triterpeny, sole mineralne. Taka kompozycja składników decyduje o właściwościach napotnych i przeciwgorączkowych kwiatów. A ponadto działają też moczopędnie, uszczelniają ściany naczyń włosowatych i poprawiają ich elastyczność. Ze względu na właściwości przeciwzapalne stosuje się je także do płukania chorego gardła i okładów przy zapaleniu spojówek. Jeszcze większą różnorodność cennych substancji kryją w sobie owoce czarnego bzu: m.in. glikozydy antocyjanowe, pektyny, garbniki, kwasy owocowe, witaminy (szczególnie dużo C i prowitaminy A), sole mineralne (wapnia, potasu, sodu, glinu i żelaza). Poza właściwościami napotnymi i moczopędnymi mają też lekko przeczyszczające i przeciwbólowe. Należą do tzw. środków czyszczących krew, poleca się je jako lek odtruwający i pomagający usuwać z organizmu szkodliwe produkty przemiany materii i toksyny w chorobach reumatycznych oraz skórnych. Owoce czarnego bzu są też stosowane w stanach zapalnych żołądka i jelit, a także jako pomocniczy lek przeciwbólowy w nerwobólach i rwie kulszowej. http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/domowa-apteczka/czarny-bez-wlasciwosci-i-dzialanie-przepis-na-sok-z-czarnego-bzu_37132.html





HISTORIA MOTOCYKLA Historia motocykla sięga roku 1885. Wtedy to niemiecki konstruktor zastosował silnik spalinowy w rowerze. Tylne koło roweru, było napędzane paskiem klinowym. Tak powstał pierwszy motor spalinowy. Do dzisiaj jest on uważany za początki motoryzacji. Wraz z rozwojem motoryzacji a także technologicznymi postępami, powstawało coraz to więcej i bardziej zaawansowanych konstrukcji mechanicznych zwanych motorem. Jeszcze przed drugą wojną światową, motorem nazywano każdy pojazd jednośladowy, który był napędzany silnikiem spalinowym o pojemności ponad stu centymetrów sześciennych. Dzisiaj norma ta została obniżona i motorem jest każdy pojazd powyżej pięćdziesięciu centymetrów sześciennych. Motory są przeważnie dwu lub jedno osobowe, sporadycznie do motorów przypinana jest osobowa przyczepka, która może zabrać jeszcze jedną osobę. Pierwszym konstruktorem takiego motoru był koncert motoryzacyjny BMW, który produkował motory tego typu na skalę masową. Motory te były wykorzystywane przez wojska hitlerowskie w czasie drugiej wojny światowej. Motory zyskały bardzo duża popularność, były ekonomiczne, tanie w utrzymaniu i pozwalały na szybkie i miarę wygodne przemieszczanie się. Motory nie zajmowały dużo miejsca i były dostępne niemal dla każdego. Motoryzacja w tym kierunku rozwinęła się bardzo szybko. Dzisiaj motory wykorzystywane są przez służby publiczne takie jak policja, straż graniczna, a nawet przez służby medyczne. Motory świetnie nadają się do tego aby szybko dotrzeć na miejsce zdarzenia. Gabaryty ich sprawiają iż motorem z łatwością można przecisnąć się przez stojące samochody. Pojazdy spalinowe poniżej 50 centymetrów sześciennych zwane są motorowerami lub też motorami. Są to pojazdy do których nie potrzeba specjalnych uprawnień, często wystarczy mieć ukończone osiemnaście lat. Motory te świetnie sprawdzają się w przypadku osób młodych i do pokonywania niedużych odległości. Bardzo często wykorzystywane są przez pizerrie lub też inne bary szybkiej dostawy.





HISTORIA PIERWSZYCH SAMOCHODÓW ELEKTRYCZNYCH. Pojazdy elektryczne były jednymi z pierwszych samochodów wykorzystywanych do przemieszczania się ludzi. Pomiędzy 1832 a 1839, szkocki biznesmen Robert Anderson wymyślił pierwszy prymitywny powóz elektryczny. Profesor Sibrandus Stratingh Groningen, Holandia, zaprojektował elektryczny samochód, którego model w skali wykonał jego asystent Christopher Becker w 1835. Jednym z najbardziej godnych uwagi wydarzeń tamtych czasów było przekroczenie bariery prędkości 100km/h (60 mph) przez Camille Jenatzy 29 kwietnia 1899. Natomiast pojazd elektryczny La Jamais Contente osiągnął maksymalną szybkość 105.88 km/h (65.79 mph). Według innych źródeł w 1914 roku pojazd na jednym ładowaniu przejechał ok. 388km uzyskując max prędkość 40km/h. Pojazdy elektryczne nie rozwijały zawrotnych szybkości (około 32 km/h (20 mph)). Rok 1947 okazał się punktem zwrotnym w historii pojazdów elektrycznych - powstania pierwszego nowoczesnego samochodu elektrycznego opartego na technologii tranzystora. Henney Kilowat zajął się produkcją tych pojazdów w dwóch konfiguracjach z obwodami 36 i 72 woltowymi. W latach osiemdziesiątych dwudziestego wieku nastąpiło ponowne odrodzenie pojazdów elektrycznych w USA dzięki preferencyjnej polityce podatkowej w tej sprawie.





ZANIECZYSZCZENIE POWIETRZA. Powietrze – mieszanina gazów tworząca atmosferę ziemską; składa się z azotu (ok. 78%), tlenu (ok. 21%), gazów szlachetnych, dwutlenku węglu, pary wodnej i innych. Prócz stałych składników powietrza, czasem występują inne substancje, które mogą być groźna dla organizmów żywych, jeśli ich zawartość w powietrzu jest zbyt wysoka. Takie substancje uważa się za zanieczyszczenia. Najbardziej znane substancje, sprawiające zagrożenia to dwutlenek azotu i siarki oraz tlenku węgla. Źródła zanieczyszczeń powietrza dzielą się na dwa rodzaje: naturalne i wytworzone przez człowieka. Naturalne źródła zanieczyszczeń powietrza to: Np. a) wielkie pożary lasów b) wybuchy wulkanów c) wyładowania atmosferyczne d) procesy gnicia obumarłych roślin i zwierząt e) korozje Źródła zanieczyszczeń powietrza wytworzone przez człowiek to: Np. a) piece w elektrociepłowniach, hutach b) ulatniające się dymy z kominów fabryki c) silniki samochodów d) różnorodne procesy chemiczne odbywające się przy pomocy człowieka w przyrodzie Źródła naturalne istniały już od dawien dawna. Nawet przed pojawieniem się człowieka. Z wcześniejszymi zagrożeniami zanieczyszczeń, przyroda radziła sobie sama. Teraz niestety jest to niemożliwe. Źródła zanieczyszczeń wytworzone przez człowieka z roku na rok są coraz bardziej poważne.




Andrzej Czado - 2013-2020