Dlaczego interesuje nas jet stream?
Według Wikipedii: Prąd strumieniowy (ang. jet stream) – intensywny, dość wąski i prawie poziomy strumień przenoszący z zachodu na wschód olbrzymie masy powietrza w atmosferze ziemskiej. Niezbyt gruba około 2 km i wąska strefa bardzo silnych wiatrów występująca na poziomie 9-12 km. Charakteryzuje się prędkością wiatru powyżej 30 m/s (108 km/h), a maksymalnie osiąga nawet 500 km/h (stąd nazwa „Jet”). Występuje w górnej części troposfery oraz dolnej części stratosfery, co odpowiada poziomowi około 200 hPa (około 12 km nad poziomem morza). Formuje się na granicy między sąsiadującymi masami powietrza o znacznej różnicy temperatur, jak między obszarem polarnym i cieplejszym powietrzem w niższych szerokościach geograficznych. (źródło)

Prąd strumieniowy ciągle zmienia swoje położenie, a także tworzy zakola, meandry i dodatkowe prądy.
Poniżej - animacja jet streamu wykonana przez NASA z danych satelitarnych.


Dlaczego interesuje nas prąd strumieniowy?
Oprócz faktu, że ma ogromny wpływ na klimat, to dla poszukiwaczy asperitasów ma on prawdopodobnie podstawowe znaczenie, gdyż jak dowodzą dotychczasowe badania, chmury asperitas pojawiały się w strefie zachmurzenia bezpośrednio pod prądem strumieniowym, przy czym był to prąd określany jako low level jet stream, czyli prąd niskiego poziomu.
Poniższe zdjęcie przedstawia sytuację nad Europą 7.10.2017 r. - widać na nim, jak pod zaznaczonym w czerwono-różowych kolorach pądem strumieniowym (właśnie typu LLJ) rozciąga się pas zachmurzenia niżu Ksawery), a czerwonym owalem zaznaczono obszar, nad którym pojawiły się asperitasy.


Dlatego w jednym z naszych mini-projektów przeczesujemy obszary pod jet stream-em (w szczególności w sytuacji, gdy prąd strumieniowy jest typu LLJ) wypatrując w obrazach z kamer tych rejonów chmur asperitas.
Korzystamy z następujących źródeł:
Aktualny i prognozowany przebieg jet streamu na półkuli północnej
Przebieg prądu strumieniowego w zależności od wysokości
Inna strona dotycząca przebiegu prądu strumieniowego w zależności od wysokości
Zbiór kamer online z całego świata
Wybrane przez nas kamery online z Europy
Wybrane przez nas kamery online z Ameryki Północnej (głównie USA)


Zespół Szkół im. S. Pigonia w Medyni Łańcuckiej © 2021